Nauka przez internet: wersja z klasą

W związku z tym, że ruszyliśmy z kursami językowymi, pojawiło się wiele pytań, czym jest wirtualna klasa i jak wygląda nauka. Zebrałam wszelkie zalety i wady takiego rozwiązania i opisuję w poniższym tekście.

Zacznijmy od samej nazwy – wirtualna klasa. Wirtualna, ponieważ spotkanie odbywa się online. Wprawdzie nie siedzimy w tradycyjnej klasie, ale korzystamy z tych samych udogodnień. To znaczy, że lektor pisze na tablicy nowe rzeczy, wszyscy słyszą to samo nagranie w jednymi czasie oraz patrzą na tę samą stronę podręcznika.

Różnica polega na tym, że nie siedzimy w szkole językowej, tylko w dowolnie wybranym przez nas miejscu na świecie, w którym mamy podłączenie do Internetu. Oraz potrzebujemy sprzętu (komputer, tablet, smartfon), które umożliwią nam rozmowę wideo – ponieważ wszyscy się widzimy. Materiały każdy słuchacz otrzymuje drogą mailową. Kurs online jest zazwyczaj tańszy, niż stacjonarny, ponieważ słuchacze nie muszą płacić za salę.

nauka przezwirtualną klasę

Czym różni się taka nauka od Skype? Głównie tym, że mamy do dyspozycji więcej opcji interakcji oraz nie trzeba nic instalować na swoim komputerze. Nauka przez Skype jest wygodna w przypadku konwersacji i nauki indywidualnej, ponieważ łączymy się tylko z jedną osobą, a nie musimy uruchamiać rozmowy z różnymi osobami. W przypadku wirtualnej klasy każdy uczestnik może się dołączyć i wyłączyć w dowolnym momencie, jeśli tylko klasa jest otwarta przez prowadzącego.

Kiedy wirtualna klasa się sprawdza? Przede wszystkim, kiedy nie chcemy tracić czasu na dojazdy do szkoły języko

wej lub często podróżujemy i nie moglibyśmy uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych. Drugą opcją jest to, że w miejscu waszego zamieszkania nie ma nauczyciela języka, który chcielibyście opanować.

Kiedy wirtualna klasa może się nie sprawdzić? Przede wszystkim, kiedy nie masz podłączenia do internetu lub masz bardzo słabe łącze. Wtedy lekcja może być trudna do przeprowadzenia, ponieważ nie będziesz słyszeć, albo będziesz tylko słyszeć co drugie słowo. Jeśli traktujesz kurs również jako możliwość poznania nowych osób, wirtualna klasa również może nie spełnić Twoich oczekiwań, ponieważ wszyscy włączają się tylko na czas lekcji i niemożliwym jest rozmowa przed lub po zajęciach między uczestnikami.

Korzystaliście już z nauki przez internet? Piszcie, jakie są Wasze wrażenia.