Liczymy do 100 po ormiańsku

Zastanawialiście się nad tym, jak tworzy się liczebniki po ormiańsku od 11 do 99? Wbrew pozorom jest to bardzo proste i wystarczy nauczyć się dodatkowych dziewięciu słów. Przekonacie się sami.

Jeśli znacie nazwy liczebników po ormiańsku od 1 do 10, możecie już przejść do kolejnej części. Jeżeli jeszcze się ich nie nauczyliście, możecie to zrobić, czytając ten tekst.

Poznajcie najpierw określenia dziesiątek:

 

տասն/տասը – 10 (tasən; tase)

քսան – 20 (k’san)

երեսուն – 30 (jeresun)

քառասաս – 40 (k’ar’asun)

հիսուն – 50 (hisun)

վաթսուն – 60 (wat’sun)

յոթանասուն – 70 (jot’anasun)

ութսուն – 80 (ut’sun)

իննսուն – 90 (innsun)

հարյուր – 100 (harjur)

Nauczenie się ich na pamięć, a potem kilkakrotne przećwiczenie jest niezbędne do dalszego posługiwania się liczebnikami. Ale to są jedyne nowe słowa, których musicie się nauczyć, ponieważ pozostałe, jednostkowe wartości, już tworzymy w prosty sposób. Wystarczy, że połączycie dwa słowa – nazwę dziesiątki oraz nazwę cyfry. To znaczy, że 21, podobnie jak po polsku składa się z dwóch części, z tą różnicą, że po ormiańsku jest to jedno słowo:

 

21 – քսանմեկ

11 – տասնմեկ

15 – տասնհիմգ

36 – երետունվեց

Jak widzicie, wystarczy Wam 19 słów, by liczyć aż do 100, a i sama konstrukcja nie wymaga dodatkowych łączników. Pamiętajcie, że liczebniki w formie jednego słowa występują tylko do 100, powyżej stu tworzy się już dwa słowa (lub więcej, w zależności jak bardzo złożony jest nasz liczebnik). Ale o tym w kolejnej części.

Na koniec dla przypomnienia sposób na naukę liczb. Najpierw czytamy zapisane liczby na głos, następnie dopisujemy do nich wartości liczbowe. Potem czytamy dowolny zbiór liczb po ormiańsku (najlepiej zapisany cyframi, nie słownie) i sprawdzamy, a na koniec zapisujemy po ormiańsku. Po kilku powtórkach (najlepiej z przerwami od 1 do 2 dni) nagrywamy się, jak liczymy na głos i zapisujemy wartości ze słuchu. Możemy tez użyć gotowych nagrań, jeśli mamy. Miłej nauki!